jonazoles ziedai
Featured

Jonažolė (Hypericum) – natūralus nuotaikos kėlėjas, gerina miegą ir stiprina organizmą

🌼 Jonažolė (Hypericum) – gydomosios savybės ir panaudojimas liaudies medicinoje

🟩 Įžanga

Jonažolė – vienas iš labiausiai vertinamų vaistinių augalų Lietuvoje ir daugelyje kitų Europos šalių. Šis daugiametis žolinis augalas nuo seno vadinamas „nuotaikos žole“, „saulės žole“ ar „šv. Jono žole“, nes pradeda žydėti apie Jonines. Liaudies medicinoje ji žinoma kaip augalas, galintis gerinti nuotaiką, stiprinti virškinimą, padėti esant skrandžio ir kepenų sutrikimams bei pagreitinti žaizdų gijimą.

🌿 Botaninės savybės

Jonažolė (lot. Hypericum perforatum) priklauso jonažolinių (Hypericaceae) šeimai. Tai 30–90 cm aukščio užaugantis daugiametis augalas su stačiu, šakotu stiebu. Lapai smulkūs, elipsiški, su mažomis permatomomis dėmelėmis – liaudies kalboje vadinamomis „liaukelėmis“. Žiedai ryškiai geltoni, susitelkę kekėse, žydi nuo birželio pabaigos iki rugpjūčio. Auga pievose, pakelėse, miško aikštelėse ir sausose kalvotose vietose.

🌱 Gydomosios savybės

Jonažolė garsėja kaip natūralus priešuždegiminis ir raminantis augalas. Jos sudėtyje yra hipericino, flavonoidų, taninų ir eterinių aliejų. Liaudies ir šiuolaikinė medicina nurodo, kad ji padeda esant virškinimo sutrikimams, tulžies veiklos problemoms, skrandžio spazmams bei lengvam viduriavimui.

Virškinimas

Jonažolė skatina virškinimo sulčių išsiskyrimą, gerina maisto įsisavinimą, padeda sumažinti pilvo pūtimą ir apetito stoką. Liaudies medicinoje dažnai vartojama kaip arbata po gausaus ir riebaus maisto.

Tulžies veikla

Jonažolė veikia kaip lengvas choleretikas – skatina tulžies išsiskyrimą, todėl naudinga esant tulžies sąstingiui ir kepenų apkrovai. Kartu padeda Kepenys funkcijai, prisideda prie organizmo Detoksikacija.

Skrandžio spazmai

Šis augalas mažina spazmus ir gali būti vartojamas kartu su kitomis raminančiomis žolelėmis esant funkciniams skrandžio sutrikimams.

Nerimas ir Nemiga

Jonažolės ekstraktai pasižymi švelniu antidepresiniu poveikiu. Reguliarus vartojimas gali padėti sumažinti vidinę įtampą, palengvinti užmigimą ir pagerinti miego kokybę.

Odos žaizdos ir Spuogai

Išoriškai naudojamas jonažolės aliejus padeda greičiau gyti paviršinėms žaizdoms, mažina uždegimą, gali būti taikomas esant nedideliems nudegimams ar spuoguotai odai.

🍀 Naudojimas liaudies medicinoje

Liaudies medicinoje jonažolė nuo seno vadinama „saulės žole“ arba „nuotaikos žole“ – manoma, kad ji atneša šviesą, gerina nuotaiką bei stiprina organizmą. Arbatos, užpilai, nuovirai ir aliejai buvo vartojami kaip priemonė nuo skrandžio skausmų, viduriavimo, kepenų sutrikimų. Ji taip pat naudota kaip nervų sistemos raminamoji priemonė, palengvinanti nemigą, depresyvias nuotaikas. Jonažolės aliejus liaudyje laikytas „auksiniu tepalu“ žaizdoms gydyti – juo tepdavo įpjovas, įdrėskimus ir įvairias odos žaizdas. Kai kuriose vietovėse tikėta, kad žydinti jonažolė, laikoma namuose, saugo nuo blogos energijos.

Įprasta dozė – 1 arbatinis šaukštelis džiovintos žolės stiklinei verdančio vandens, užpilti ir palaikyti 10–15 min. Gerti po pusę stiklinės 2–3 kartus per dieną. Aliejui gaminti žiedai užpilami aliejumi ir laikomi saulėje 2–3 savaites, po to nukošiami.

🔸 Žiedai ir viršūninės dalys

Naudojami arbatai, užpilams, aliejui. Juose gausiausia veikliųjų medžiagų.

🔸 Stiebai ir lapai

Taip pat gali būti naudojami, tačiau veikliųjų medžiagų mažiau.

Rinkti sausu oru, geriausiai žydėjimo metu – birželio pabaigoje–liepos mėnesį. Nupjauti švariais įrankiais, džiovinti pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje, plonu sluoksniu ant popieriaus ar sietų. Laikyti sandariuose induose sausoje, tamsioje vietoje iki 6–12 mėnesių, optimali kokybė – per pirmuosius 6 mėnesius.

Viduramžiais jonažolė buvo laikoma stebuklinga žole, saugančia nuo blogio. Kai kuriose kultūrose ji buvo dedama po pagalve, kad apsaugotų nuo košmarų.

Senovės tradicijose jonažolė buvo laikoma šventuoju augalu, simbolizuojančiu vasaros saulės energiją; tikėta, kad jos žiedai namuose atneša gyvybės šviesą, gerovę ir sveikatą.

Jonažolę galima auginti sode ar darže. Mėgsta saulėtas vietas ir lengvą, gerai nusausintą dirvą. Žydi gausiai, jei kasmet nupjaunama viršutinė dalis.

Jonažolės arbata: 1 a. š. džiovintos žolės užplikoma stikline vandens, palaikoma 10–15 min., geriama šilta.
Jonažolės aliejus: Švieži žiedai užpilami alyvuogių aliejumi, laikomi saulėje 2–3 savaites, po to nukošiami. Tinka žaizdoms, nudegimams.

⚠️ Kontraindikacijos, atsargumo priemonės ir šalutinis poveikis

Nerekomenduojama vartoti kartu su stipriais antidepresantais ar kitais vaistais, veikiančiais nervų sistemą. Gali didinti odos jautrumą saulei. Ilgalaikis vartojimas be pertraukų nerekomenduojamas.

📌 Atsakomybės atsisakymas

Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio. Prieš vartodami jonažolės preparatus, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, ypač jei vartojate vaistus ar turite sveikatos sutrikimų.